Objawy dzieci

Spektakularne objawy u dzieci

Tam gdzie dorosły może poradzić sobie z niepokojem i lękiem dzięki doświadczeniu, wiedzy o świecie, rozumieniu i wsparciu, dziecko może zaprezentować zachowania, po których rodzic poważnie obawia się o zdrowie psychiczne dziecka.

Bije, gryzie, moczy łóżko, wali się po głowie, zachowuje się jak małe dziecko a jest duże, przestaje mówić, ma tiki, wyrywa rzęsy, choruje somatycznie, ciągle boi się końca świata...

U dziecka objawy często są bardziej „spektakularne” niż u dorosłych. Patrzymy jednak na nie inaczej niż na takie same objawy u dorosłego. Im dziecko mniejsze, tym bardziej "widowiskowo" manifestować sie mogą trudności, dużą dynamikę miewają także w wieku dorastania. Wyrazistość objawów u dziecka niekoniecznie koresponduje z głębokością zaburzeń, zwłaszcza jeśli pojawiły się one u poza tym dobrze funkcjonującego dziecka. To często sygnał dla dorosłych „coś się dzieje, nie wiem co, nie powiem co, pomóż mi”. Dlatego rodzicu, nie przestraszaj się, tylko skonsultuj się z psychologiem terapeutą.

Są też dzieci, których trudności objawiają się subtelnie, przez bóle brzucha, wycofanie, zamknięcie w sobie. Te łatwiej przeoczyć, dlatego jeśli twoje dziecko bardziej "chowa w sobie" niż wyrzuca na zewnątrz, weź pod uwagę, że trudności mogą być manifestowane w mniej wyraźny sposób.

Często zgłaszane trudności dzieci i młodzieży....