Psychoterapia dzieci i młodzieży

Zaczynamy od konsultacji psychologicznej.

Konsultacja wstępna trwa zwykle 4 spotkania. Na pierwsze, 60-minutowe  spotkanie zapraszamy  rodzica/rodziców (wraz z dzieckiem w przypadku starszych dzieci i nastolatków). Na kolejnym zwykle  spotykamy się  z dzieckiem/nastolatkiem lub całą rodziną. Pierwsza konsultacja w przypadku dzieci do 8 lat to zwykle spotkanie z obojgiem rodziców bez dziecka trwające 70 minut z wywiadem na temat rozwoju i całości funkcjonowania dziecka oraz rodziny.

 Alternatywnie w zależności od potrzeb, praca od początku  odbywa się w formie konsultacji i terapii rodzinnej.

Podczas konsultacji decydujemy w czym i w jaki sposób możemy pomóc.  Czasem wystarczą konsultacje, w innym przypadku proponujemy dalsze formy pomocy, takie jak: psychoterapia indywidualna, interwencja kryzysowa, terapia przez sztukę i zabawę, wsparcie rodziców lub terapia rodzicielska, konsultacje rodzinne lub pary, skierowanie do odpowiednich  ośrodków. 

Spotkania w ramach konsultacji,  terapii, interwencji kryzysowej odbywają się regularnie, najczęściej co tydzień, terapia rodzinna i par co dwa tygodnie. Terapia umawiana jest zwykle na stały dzień tygodnia i o stałej porze. Sesje  mogą być bezpłatnie odwoływane najpóźniej na dzień przed umówionym terminem do godz.18.

Specyfika zachowania tajemnicy psychoterapeuty w pracy z dzieckiem opisana jest w Kodeksie Etycznym  w następujący sposób

Rodzice dzieci i niepełnoletniej młodzieży  korzystających z konsultacji psychologicznych proszeni są o wypełnienie dokumentów znajdujących się tutaj.  Na pierwsze spotkanie warto przynieść dotychczasową dokumentację jeśli taka jest posiadana: opinię ze szkoły/przedszkola, wyniki badania eeg, opinie z konsultacji u neurologa, psychiatry, psychologa,  orzeczenia,  diagnozy psychologiczno-pedagogiczne lub inne.

W niektórych sytuacjach warunkiem podjęcia u nas psychoterapii jest  jednoczesne zaopiekowanie przez lekarza psychiatrę dzieci i młodzieży. 

Najczęściej konsultowane problemy dzieci i młodzieży

Pomagamy też kobietom    w ciąży i połogu.

NIE wystawiamy opinii dla sądów, szkół itp.

 Jak wygląda spotkanie z psychologiem?

   Młodsze dzieci

Pracę  z dziećmi do lat 9 w gabinecie prowadzi:

 indywidualnie oraz poprzez konsultacje dla rodziców Milena Ryznar-Żak 

w formie terapii rodzinnej Patryk Gramont

Pierwsza konsultacja w przypadku dzieci do 8 lat to zwykle spotkanie z obojgiem rodziców bez dziecka trwające 70 minut z wywiadem na temat rozwoju i całości funkcjonowania dziecka oraz rodziny.  Czasem jedno spotkanie jest wystarczające do sformułowania  rozumienia trudności i pomocy rodzicom w ich rozwiązaniu, wtedy umawiamy sie na kolejne spotkania w razie utrzymania się problemu.

Alternatywnie umawiamy się ma kolejne konsultacje dla rodziców, rodziny, dziecka lub dłuższą psychoterapię. W przypadku niemowląt pracujemy z diadą mama- dziecko .

Pomoc młodszym dzieciom to przede wszystkim praca z rodzicami lub  z rodziną.  Jeśli pracujemy indywidualnie z młodszym  dzieckiem,  jest to zwykle pomoc w adaptacji do zmiany, traumatycznej lub trudnej sytuacji np rozwodu, wsparcie w regulacji emocji, lub praca związana z przywiązaniem.

Jak wygląda praca indywidualna  z dzieckiem przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

"Podczas pracy z dziećmi szczególnie ważne jest dla mnie zachowanie atmosfery swobody i zabawy.  Terapia odbywa się poprzez zabawę i twórczość. Sama jestem mamą trójki  i wiem jak ważne jest dla dziecka poczucie bezpieczeństwa.

Mile widzianymi uczestnikami spotkań są ulubione zabawki małych klientów a także bogaty świat dziecięcych zabaw i gier, w który włączam techniki arteterapii, takie jak malowanie, rysowanie, lepienie z gliny, fotografia, collage, bajki terapeutyczne. Korzystam także z terapii w piaskownicy (sandplay)" (Milena Ryznar-Żak)

 Podczas spotkań dzieci mają możliwość odreagowania zalegających emocji, nauki radzenia sobie z nimi, zrzucenia z siebie ciężaru dręczących je wątpliwości, poczucia winy, lęków. Uczą się wyrażać postawy i uczucia.

 Niezależnie od przyjętej formy pracy, w pomoc dzieciom zawsze włączani są rodzice, najważniejsze dla dziecka osoby,  z którymi na odrębnych spotkaniach  omawiane są  ich wątpliwościach i sposoby w jaki mogą  na co dzień wspomagać swoje dziecko.  Czasem rodzice włączani są w proces leczenia poprzez uczestnictwo w terapii rodzinnej.

Sesje indywidualne z dziećmi do lat 9 trwają 45 min.

Warto pamiętać, że u dzieci objawy często są bardziej spektakularne niż u dorosłych, nie zawsze jest "tak źle" jak może wyglądać czytaj dalej...

Jak powiedzieć dziecku kim jest psycholog?


Psychoterapia młodzieży

Dzieci starsze i  młodzież

Praca z dzieckiem w starszym wieku szkolnym i młodzieżą prowadzona jest głównie w podejściu psychodynamicznym,  oparta jest przede wszystkim o rozmowę, z włączeniem działań artystycznych czy gier, w zależności od zainteresowań dziecka/adolescenta.

Starsze dzieci i młodzież niepełnoletnią zapraszamy z rodzicami już na pierwsze spotkanie, na którym wspólnie umawiamy się, co do formy pomocy.  Jeśli dalsza praca ma być prowadzona z samym dzieckiem, adolescentem, rodzice towarzyszą nam tylko na początku spotkania, a wszelkie dalsze spotkania z ich udziałem są wcześniej zapowiadane i omawiane z nastolatkiem.  Dbamy o to, aby rodzice zyskali wiedzę potrzebną im dla procesu pomocy dziecku, nie zdradzając treści rozmów.  Nie  przekazujemy tego, co dziecko czy adolescent powiedział nam podczas spotkań. O tajemnicy szczegółowo   piszemy tutaj

Pracujemy także z młodzieżą pełnoletnią.


Konsultacje wychowawcze

Wsparcie dla rodziców

Oferujemy wsparcie wychowawcze dla rodziców oraz pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami w relacji z dzieckiem. Pogłębiona forma tej pracy to terapia rodzicielska .  Pomagamy również  kobietom doświadczających nasilonego stresu w ciąży, w okresie okołoporodowym a także na wczesnym etapie macierzyństwa, również w formie pracy z diadą mama-dziecko.


We offer also parent counselling in English. These are 1 to 3 meetings with the parent concerning the child, parenting or family issues. 


Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy? 

Istotne jest, aby rozmawiać na temat ważnych  zmian w rodzinie, nawet z najmłodszymi dziećmi. Nie zawsze wiemy jak to zrobić, w zrozumiały,   bezpieczny sposób. Wielu rodziców zastanawia się jak rozmawiać z dzieckiem, na tak zwane "trudne tematy": rozwód,  przeprowadzka, długi wyjazd rodzica, ciąża, agresywne zachowania wobec rodzeństwa, choroba, śmierć.

Jeśli chcą Państwo  się przygotować do takiej rozmowy z dzieckiem, zapraszam do zgłoszenia się na konsultację.  Jest także możliwe, abyśmy taką rozmowę/zabawę z dzieckiem odbyli wspólnie.