Alkoholizm i inne uzależnienia rodzica
Bajka terapeutyczna „Obłoczek i Wiatr” Milena Ryznar-Żak
dzielnicarodzica.pl
„Nie będę mu mówić, że tata/mama jest alkoholikiem. Przecież widać, że pije!” – słyszę czasem od rodziców, którzy przychodzą do mnie po pomoc. Temat alkoholizmu w rodzinach dotkniętych tą chorobą, często pozostaje tabu. Dziecko dorastające w atmosferze podwójności zaczyna się gubić. Co dzień mnie to męczy, ale nie można o tym mówić – o co chodzi? Co jest prawdą a co nią nie jest? Kto jest zły, kto dobry? Co zrobiłem/am źle? Skoro było obiecane to, czemu tego nie ma? Co mam zrobić, żeby uratować rodzinę?
Nazwanie problemu alkoholowego jest niełatwym zadaniem. Bo jak to dziecku wytłumaczyć? Jak wytłumaczyć to przedszkolakowi? Dobrym czasem na taką rozmowę jest moment, gdy dziecko zapyta, co się dzieje, gdy jest smutne i zdezorientowane.
Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholizmu jest trudna i wymaga dużo czasu. Niestety nie da się stwierdzić „Uff, powiedziała/em. Mam to z głowy, teraz już do 18-stki nie muszę o tym mówić”. Bolesne tematy mają to do siebie, że nieustannie wracają, pojawiają się wciąż te same pytania, trudne emocje. Powracają, jeśli jest na nie przyzwolenie. Gdy go nie ma, mogą zwrócić się w głąb dziecka lub przekierować się na inne sfery życia (np. odreagowanie na rówieśnikach).
Pomocnym narzędziem w obszarze tematu choroby alkoholowej mogą być bajki terapeutyczne opowiadane dziecku przez bliskie osoby: rodzice, dziadkowie, terapeuci, nauczyciele. Poniżej znajduje się moja bajka terapeutyczna, którą napisałam dla 5-letniego chłopca, mieszkającego z niepijącą mamą i pozostającego w kontakcie z ojcem alkoholikiem. Jest dostępna także w formie audiobooka do wspólnego słuchania.
Bajka „Obłoczek i Wiatr” pomoże uporządkować i zaakceptować emocje związane z alkoholizmem rodzica. Istotne jest odciążenie dziecka z poczucia winy, zrozumienie alkoholizmu, jako choroby a także ułatwienie dziecku utrzymania pozytywnego obrazu rodzica, mimo jego trudnych zachowań spowodowanych przez alkoholizm lub inne uzależnienia. Bajka ta bowiem może być pomocna także w opracowaniu tematu innych uzależnień i problemów rodzica, które zaburzają jego obecność w życiu dziecka.